Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wystawa „Życie w czasach Wielkiej Wojny. Codzienność mieszkańców Radomia i okolic w latach I Wojny Światowej”

Archiwum Państwowe w Radomiu serdecznie zaprasza na wystawę „Życie w czasach Wielkiej Wojny. Codzienność mieszkańców Radomia i okolic w latach I Wojny Światowej”.

Otwarcie odbędzie się 12 listopada br. o godz. 14:00 w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Radomiu przy ul. Wernera 7.

Wybuch I Wojny Światowej był jednym z przełomowych momentów w dziejach świata i Polski. Trwający 5 lat konflikt wymiernie przyczynił się do odzyskania przez Polaków wolności po ponad 100 latach niewoli narodowej. Jednak w tle działań wojennych i decyzji podejmowanych na najwyższych szczeblach areny międzynarodowej toczyło się życie zwykłych mieszkańców, którzy nie uczestnicząc w wojnie bezpośrednio, odczuwali jej skutki. W obchodzoną setną rocznicę tych wydarzeń, chcielibyśmy pochylić się właśnie nad losem ludzi, którzy musieli funkcjonować w wojennej rzeczywistości.

Mieszkańcy Radomia i okolic szczególnie w początkach wojny byli świadkami zmieniających się władz okupacyjnych. W ciągu pierwszych dwóch lat wojny miasto przechodziło z rąk do rąk znajdując się pod wpływami Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Wzbudzało to w nich lęki i niepewność jutra a ciężkie warunki życia przyczyniały się do coraz większego zubożenia.

Celem wystawy jest ukazanie życia codziennego mieszkańców Radomia i okolic w latach Wielkiej Wojny. Począwszy od najbiedniejszych sfer społeczeństwa, po wykształcone elity dążące do rozpowszechnienia świadomości narodowej i obudzenia ducha narodu polskiego. Autorki wystawy pragną zainteresować tematyką młodego odbiorcę, a także ludzi ciekawych historii naszego regionu. Wystawa została podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy z nich dotyczy niestabilnych początków wojny. Drugi, najbardziej rozbudowany rozdział, dotyczy szerokiego spektrum zagadnień związanych z codziennymi problemami mieszkańców miasta i okolic. Ostatni rozdział to obraz końca wojny i zbliżającej się wolności.

Materiały, które zostaną wykorzystane do wystawy pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Radomiu. W głównej mierze są to materiały z zespołu Akt miasta Radomia ale także Zbioru Ikonografików czy Zbioru afiszów, plakatów i druków ulotnych. Na ekspozycji znajdą się również skany fotografii z zasobu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, skany gazet ze zbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu oraz materiały z kolekcji prywatnych.

Wystawie towarzyszy katalog pod tym samym tytułem. Oba przedsięwzięcia są współfinansowane przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-11-03 15:37przez:
Opublikowano:2015-11-03 00:00przez: Konrad Kurys
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Radomiu
Odwiedziny:7912

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo