Archiwum Państwowe w Radomiu

Armia Krajowa. Zbrojne oblicze Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach Archiwum Państwowego w Radomiu.

W 2022 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej, co miało miejsce 14 lutego 1942 r. Archiwum Państwowe w Radomiu przygotowało z tej okazji wystawę on-line, która prezentuje materiały archiwalne odnoszące się do tej legendarnej organizacji wojskowej,  będącej zbrojnym obliczem Polskiego Państwa Podziemnego.

Ekspozycja złożona jest z dwóch części źródłowych poprzedzonych słowem o dziejach Armii Krajowej i jej działalności w regionie radomski.

Pierwsza z nich zawiera  głównie wspomnienia członków AK, którzy bohatersko walczyli w jej szeregach z niemieckim okupantem.  Państwa uwadze polecamy w szczególności fragmenty relacji Józefa Roleckiego, ps. „Olek”, zaangażowanego w śmiertelnie niebezpieczne wywożenie „Visów” z radomskiej fabryki broni, które następnie wykorzystywali w walce bojownicy podziemia.

Na drugi człon archiwalnej kompilacji składają się druki ulotne, stanowiące przede wszystkim wydawnictwa AK, a konkretnie periodyki pod tytułami: „Biuletyn Informacyjny”, „Insurekcja” i „Żołnierz Polski”. Ponadto przedstawiamy dokument mieszczący tekst Hymnu Polski Podziemnej pt. „Naprzód do boju żołnierze”.

Zachęcamy do zapoznania się z wyżej omówioną wystawą!

 

Wystawa przygotowana do oglądania i pobrania w formacie *.pdf

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-12-23 10:14przez:
Opublikowano:2022-12-23 10:22przez: Konrad Kurys
Zmodyfikowano:2022-12-23 10:04przez: Konrad Kurys
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Radomiu
Odwiedziny:868

Rejestr zmian

  • [2022-12-23 10:04:54]Konrad Kurysutworzenie dokumentu