Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Międzynarodowy Dzień Archiwów

9 czerwca 2021 po raz kolejny obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. W tym roku dzień ten w sieci archiwów państwowych obchodzony jest pod hasłem „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie” i poświęcony jest udziałowi archiwów w  IV Edycji Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” i oraz jego krajowej gałęzi „Pamięć Polski”.

Główne uroczystości związane z ogłoszeniem wpisów w ramach IV Edycji Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” zostaną zorganizowane w Warszawie w dniach 9-10 czerwca br., a składać się na nie będą:

- otwarcie wystawy plenerowej prezentującej obiekty uhonorowane wpisem na Listę w IV Edycji, które odbędzie się 9 czerwca br. o godz. 19.00 na Krakowskim Przedmieściu, przed Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- uroczystość wręczenia certyfikatów w dniu 10 czerwca br. o godz. 11.00 w Belwederze.

Od 25 maja br. obiekty wyróżnione w tym roku wpisem na Listę Krajową Programu UNESCO będą stopniowo ujawniane na stronie internetowej pamiecpolski.archiwa.gov.pl oraz na profilu Archiwa Państwowe w serwisie Facebook. Pełna lista uhonorowanych skarbów dziedzictwa zostanie ujawniona 9 czerwca br.

Archiwum Państwowe w Radomiu także weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Archiwów. 9 czerwca 2021 roku, w godz. 16.00-19.30 w naszej siedzibie przy ul. Wernera 7 będzie można obejrzeć prezentację poświęconą obiektom wpisanym na listę Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata” .

Ponadto Archiwum przygotowało dla odwiedzających wystawę dokumentów obrazujących najważniejsze (wybór jak najbardziej subiektywny pracowników archiwum) procesy historyczne - polityczne, społeczne i gospodarcze – które miały wpływ na rozwój Radomia. Wybrane materiały podzielono na 10 grup tematycznych, tj.:

  1. Materiały obrazujące wielowiekowe współistnienie w Radomiu wyznawców różnych religii
  2. Rozwój infrastruktury miejskiej
  3. Rozwój przestrzenny Radomia
  4. Obiekty sakralne
  5. Procesy społeczne w XIX wieku
  6. Rozwój gospodarczy Radomia w XIX wieku
  7. Rozwój gospodarczy Radomia w 20 - leciu międzywojennym
  8. Procesy związane z odzyskiwaniem Niepodległości
  9. Pierwsza kobieta na stanowisku Przewodniczącego Rady Miasta
  10. Życie społeczno - polityczne w PRL

Goście Archiwum będą mogli obejrzeć z bliska oryginały akt archiwalnych oraz zagłosować na najważniejszy, ich zdaniem, proces, który najbardziej przyczynił się do rozwoju miasta i odcisnął na nim najwyraźniejsze piętno. Dla odwiedzających i głosujących przewidziane są drobne upominku, w tym m in. katalog wystawy RKS, Radomiak, Broń, Czarni… – Przegląd materiałów dotyczących radomskiego sportu w XIX  i XX w. Ekspozycja jest dostępna w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Radomiu.  

W trakcie odwiedzin w Archiwum obowiązuje reżim sanitarny: maseczki zasłaniające nos i usta, dezynfekcja rąk i zachowanie odstępu pomiędzy uczestnikami. 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-07 08:44przez:
Opublikowano:2021-06-07 00:00przez: Konrad Kurys
Zmodyfikowano:2021-06-07 08:41przez: Konrad Kurys
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Radomiu
Odwiedziny:2300

Rejestr zmian

  • [2021-06-07 08:41:13]Konrad KurysUtworzenie

Banery/Logo