Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wystawa plenerowa "Historia dokumentem pisana"

Archiwum Państwowe w Radomiu z przyjemnością informuje, że 5 października 2022 r. na „Placu Corazziego” stanęła wystawa plenerowa pt. Historia dokumentem pisana. Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Poznaniu we współpracy z pozostałymi jednostkami wchodzącymi w skład sieci archiwów państwowych i stanowiła wydarzenie towarzyszące XXIII Międzynarodowemu Kongresowi Nauk Historycznych, który miał miejsce  w dniach 21-27.08.2022 r. w Poznaniu. 

Wspomniana  instalacja w ramach swojej podróży po kraju zawitała do naszego miasta, przez co radomianie zyskali wyjątkową okazję, aby zobaczyć reprodukcje najstarszych dokumentów ze wszystkich polskich archiwów państwowych, będących przedmiotem tej zajmującej wystawy.

Radomskie archiwum pośród innych wiekowych materiałów reprezentuje oświadczenie Mściszka, dziedzica Pakosławia, datowane na 1377 r. i spisane w języku łacińskim na pergaminie, w którym ten, w imieniu swoim, brata i matki, zobowiązuje się nie osadzić w części wsi między stawem a granicą kmieci i zagrodników, i nie ulokować tam karczmy ani młyna.

Zestawienie źródeł, w ujęciu chronologicznym, otwiera akt fundacyjny  klasztoru cystersów w Łeknie koło Węgrowca, pochodzący z 1153 r., przechowywany w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Kompilację zamyka zaś akt rozwiązania Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego  i przekazania jej kompetencji Naczelnemu Dowódcy Wojsk Polskich, Józefowi Piłsudskiemu, datowany na 1918 r., którym może się poszczycić Archiwum Akt Nowych.

Ekspozycja składa się z pięciu geometrycznych elementów  mieszczących kopie archiwaliów. Zbiór ten wyciąga najstarsze dokumenty nie tylko z mroków historii, ale także dosłownie z mroków, gdyż cała instalacja jest spektakularnie podświetlana i najbardziej olśniewająco prezentuje się po zmierzchu.

Archiwum Państwowe w Radomiu, niezależnie od pory dnia, zaprasza wszystkich do zapoznania się z omówioną wystawą, która będzie dostępna dla zwiedzających do 4 listopada 2022 r.  

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-10-05 20:34przez:
Opublikowano:2022-10-05 21:24przez: Konrad Kurys
Zmodyfikowano:2022-10-05 20:34przez: Konrad Kurys
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Radomiu
Odwiedziny:377

Rejestr zmian

  • [2022-10-05 20:34:00]Konrad KurysUtworzenie dokumentu

Banery/Logo