Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dzień Służby Cywilnej

17 lutego 1922 r. sejm II Rzeczypospolitej przyjął ustawę o państwowej służbie cywilnej.  Na pamiątkę tego wydarzenia w dziejach polskiego systemu administracyjnego ustanowiono Dzień Służby Cywilnej, który będzie obchodzony 17 lutego. W tym roku będziemy go celebrować po raz pierwszy. To doskonała okazja do pochylenia się nad licznym gronem urzędników, którzy z oddaniem i poświęceniem realizują powierzone im zadania dla dobra państwa i obywateli.

Państwa czytelniczej uwadze gorąco polecamy wyjątkową publikację wydaną w 2022 r. w związku z przypadającą wówczas setną rocznicą uchwalenia pierwszej ustawy o służbie cywilnej. Mamy tu na myśli wydawnictwo autorstwa dr hab. Anny Krochmal pt. W służbie państwu i obywatelom. 100-lecie Służby Cywilnej w Polsce. Warto podkreślić, że niniejszy album jest bogato ilustrowany kopiami źródeł pochodzących z zasobu polskich archiwów państwowych i można go bezpłatnie pobrać ze strony Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (link do pliku: https://archiwa.gov.pl/wp-content/uploads/2022/06/100-lecie-sluzby-cywilnej.pdf).

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z dostępną on-line wystawą plenerową zatytułowaną 100 lat służby cywilnej w Polsce, która była prezentowana na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie i stanowiła efekt współpracy Archiwów Państwowych z Departamentem Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ekspozycja mieści wyniki ogólnopolskiej kwerendy przeprowadzonej w zasobie 33 Archiwów Państwowych. Wyselekcjonowane i większości nie publikowane wcześniej materiały ukazują, jak zmieniał się obraz służby cywilnej w naszym kraju (link do wystawy: https://www.gov.pl/web/100latsc/wystawa-lazienki-krolewskie).

Wg stanu na 31 grudnia 2022 r. w Polsce funkcjonowało 1727 urzędów zatrudniających na etatach przeciętnie 117 488 osób. Członkowie korpusu służby cywilnej stale podnoszą swoje kompetencje i dbają o wysoki poziom obsługi interesariuszy. Stanowią podstawę sprawnie działających urzędów i mierzą się z wyzwaniami dynamicznie zmieniającej administracyjnej rzeczywistości.

Wśród poruszanego gremium, rzecz jasna, znajdują się również i archiwiści stojący na straży najcenniejszych dokumentów składających się na nasze dziedzictwo oraz budujących dumę i tożsamość narodową. Obecnie Archiwum Państwowe w Radomiu zatrudnia 25 osób.

W tym miejscu należy wspomnieć o naszych poprzednikach, na których czele stali m.in. ks. Józef Rokoszny, Władysław Prawdzik, dr Helena Kisiel oraz Kazimierz Jaroszek.
Obecnie funkcję dyrektora pełni Ewelina Majsterek.

Kierownictwo archiwum oraz jego kadry ulegały na przestrzeni lat zmianom, co jest naturalne i nieuniknione. Nie zmieniał się natomiast cel, który przyświecał ich pracy, tj. zabezpieczanie i udostępnianie materiałów archiwalnych na potrzeby obywateli oraz kształtowania i zachowywania zbiorowej pamięci narodu.

Aktualnie działamy w ramach Strategii rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021-2030, której realizacja ma znacząco usprawnić działalność archiwów. Zakłada ona wzrost jakości wykonywania najważniejszych zadań powierzonych sieci, do których należą:
- permanentne zabezpieczanie materiałów archiwalnych,
- kształtowanie i gromadzenie narodowego zasobu archiwalnego,
- ewidencjonowanie i opracowywanie zasobu archiwalnego,
- udostępnianie materiałów archiwalnych
- działalność edukacyjna, popularyzatorska i informacyjna,
- a także świadczenie usług publicznych i realizowanie zadań publicznych, jako urzędy administracji rządowej.

Staramy się, jak najefektywniej wypełniać naszą misję, którą jest trwałe zabezpieczenie świadectw przeszłości i ich udostępnianie ogółowi zainteresowanych, wspierając tym samym rozwijanie się społeczeństwa obywatelskiego i państwa. Swoją pracę wykonujemy z poszanowaniem takich wartości, jak odpowiedzialność, profesjonalizm i otwartość.

Jesteśmy organizacją o strukturze sieci, która dąży do zrównoważonego rozwoju; dba o przeszłość, działając w teraźniejszości i jest nastawiona na przyszłość. Czynimy starania by narodowy zasób archiwalny był szeroko rozpoznawalną i powszechnie dostępną częścią dziedzictwa kulturowego i dóbr kultury, poprzez kompetentne kadry realizujące swoje zadania z wykorzystaniem dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Dzień Służby Cywilnej przypomina o permanentnym wysiłku wszystkich urzędników wkładanym w służbę krajowi i jego mieszkańcom. O sile państwa stanowią ludzie, w tym osoby obsługujące jego administracyjne organy, zapewniające ciągłość działalności najważniejszych instytucji w kraju i warto o tym pamiętać.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-02-16 12:54przez:
Opublikowano:2024-02-16 15:23przez: Konrad Kurys
Zmodyfikowano:2024-02-16 12:44przez: Konrad Kurys
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Radomiu
Odwiedziny:406

Rejestr zmian

  • [2024-02-16 12:44:27]Konrad Kurysutworzenie dokumentu

Banery/Logo