Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

W pocie czoła... - wystawa wirtualna

Praca uszlachetnia i daje źródło utrzymania, lenistwo niweczy na rzecz dobrostanu działania.
Trzeba więc zakasać rękawy i wziąć się do roboty, by zasłużonego odpoczynku zaznać rozkoszy.
W pocie czoła, w słońcu i spiekocie, w niepogodę, jak i przy dopisującej aurze - w takich warunkach przyszło pracować bohaterom niniejszej wystawy.
Poświęciliśmy ją osobom uwiecznionym na fotografiach w czasie realizowania swoich zadań. Skupiliśmy się na ludziach wykonujących ciężką, fizyczną pracę, która nie powinna być umniejszana, a osoby parające się nią zasługują na należyty szacunek. Prezentowane fotografie pochodzące głównie z okresu dwudziestolecia międzywojennego i dobitnie pokazują, jak wielki dokonał się postęp technologiczny, w dziedzinie technologii, warunków i narzędzi pracy. Warto jest spojrzeć na te zdjęcia i uzmysłowić sobie, jak wiele zawdzięczamy rozwojowi techniki rzutującemu na nasz codzienny komfort bycia i działania.
Dane zestawienie materiałów archiwalnych zapełniających magazyny radomskiego archiwum państwowego publikujemy w przeddzień jednego z najważniejszych świąt państwowych obchodzonych w komunistycznej Polsce. Mowa tu oczywiście o 1 Maja – święcie pracy, którego nieodłącznym elementem były pochody. O tym, jak świętowano i o innych świętach i rocznicach celebrowanych w naszym kraju za czasów rządów komunistów traktuje wystawa pt. "Niech się święci... Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej" stworzona w 2008 r. przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wirtualną odsłonę tejże ekspozycji, dostępną on-line, przygotowało zaś Archiwum Państwowe w Kaliszu.
Na wyselekcjonowanych przez nas zdjęciach widoczny jest przede wszystkim Radom i jego bezimienni, zapomniani budowniczowie; ludzie bez których ciężkiej pracy, miasto nie mogłoby się rozwijać w pełni. Lwią część fotografii stanowią materiały z zespołu pn. Miejska Służba Drogowa w Radomiu (sygn. 16) i roztaczają przed nami obraz robót ziemnych i brukarskich wykonywanych głównie przy budowach miejskich arterii komunikacyjnych i wodociągów. Poza tym do omawianej kompilacji wykorzystaliśmy również fotografie ze Zbioru Michała Tadeusza Osińskiego (sygn. 45-41) oraz Zbioru Rodzin Komockich i Bandrowskich (sygn. 2).
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą najnowszą wystawą, której przedmiotem jest praca rąk i jej owoce.
 
Autorzy wystawy: Marta Urbańczyk, Krzysztof Głowacki.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-05-02 09:10przez:
Opublikowano:2024-05-01 12:42przez: Konrad Kurys
Zmodyfikowano:2024-05-02 09:00przez: Konrad Kurys
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Radomiu
Odwiedziny:406

Rejestr zmian

  • [2024-05-02 09:00:20]Konrad KurysUtworzenie dokumentu

Banery/Logo